Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/28-09:35 ب.ظ

ایران ناصری
تصویر اول یکی از قدیمی ترین تصاویر مربوط به تهران در سال 1250 خورشیدی هست و دومی عکس ناصرالدین شاه بعد از شکار.
ایران ما در تاریخ فراز نشیب فراوان داشته ولی من به همه اش مفتخرم از جمله همین عکسها.با هم ایرانی مقتدر در خور نامش می سازیمداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/28-09:30 ب.ظ

تابوی ایرانی

صدای داریوش
کلام فریدون مشیری

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/9-07:21 ب.ظ

ایران ما!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/8-10:43 ق.ظ

ملکه بریتانیا درحسرت کفشهای همسر عبدالله گل
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/7-03:04 ب.ظ

راز سقراط


مرد جوانی از سقراط پرسید راز موفّقیت چیست. سقراط به او گفت، "فردا به کنار
 نهر آب بیا تا راز موفّقیت را به تو بگویم." 
 صبح فردا مرد جوان مشتاقانه به کنار رود رفت..
 سقراط از او خواست که به سوی رودخانه او را همراهی کند. 
 جوان با او به راه افتاد.
 به لبهء رود رسیدند و به آب زدند و آنقدر پیش رفتند تا آب به زیر چانهءآنها رسید.
 ناگهان سقراط مرد جوان را گرفت و زیر آب فرو برد. جوان نومیدانه تلاش کرد خود
 را رها کند، امّا سقراط آنقدر قوی بود که او را نگه دارد. مرد جوان آنقدر زیر
 آب ماند که رنگش به کبودی گرایید و بالاخره توانست خود را خلاصی بخشد.
 همین که به روی آب آمد، اوّل کاری که کرد آن بود که نفسی بس عمیق کشید و هوا را
 به اعماق ریه فرو فرستاد. 
 سقراط از او پرسید، "زیر آب که بودی، چه چیز را بیش از همه مشتاق بودی؟ 
 گفت، "هوا."
 سقراط گفت، 
 "هر زمان که به همین میزان که اشتیاق هوا را داشتی موفقیت را مشتاق
 بودی، تلاش خواهی کرد که آن را به دست بیاوری؛ راز دیگر ندارد."
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/7-03:02 ب.ظ

ایران در گذرگاه تاریخ

شهرهای اشغال شده ایران در کردستان ترکیه پیش از نبرد چالدران بین شاه اسماعیل صفوی و ترکان عثمانی در سال 1514 میلادی شامل زیر می باشد :

دیار بکر (آمد) - وان - غازی عینتاب (دیلوک) - بینگول (چیولیک) - آدیامان (سمسور) - سیواس - اسکندرون - ارزروم - ارزنجان - قارص - تاتوان - مرعش - الازیغ (خارپوت) - باتمان - تونجلی (درسیم) - ماردین - مالاتیا - دوغو بایزید - حکاری (جولامیرگ) - شرناخ - بوتان

متاسفانه وضعیت مردم ایرانی کردستان ترکیه نیز نامناسب است .. کردستان عراق امروزه به منطقه ای جدا از عراق تبدیل شده است . رئیس اقلیم کردستان و مجلس جدا و . . . این امر نیز مایه خوشحالی ملت ایران است که از عربها جدا شده اند و بدون شک خوشحالی نهایی ملت ایران پیوند دوباره این مناطق کرد نشین با کشور اصلی خود است . زبان کردی نیازمند گسترش و حمایت دولت ایران دارد و گسترش امکانات این مناطق نیز بسیار ضروری است . مردم آذربایجان و کردستان بیشترین نزدیکی هویتی و تاریخی را با یکدیگر دارند . تیره های آذری و کردی هر دو از مدیا یا ماد آریایی گرفته شده است و حتی زبان آنان تا چند قرن پیش بسیار نزدیک به یکدیگر بود . زبان باستانی آذری تا چند قرن پیش که به مرور زمان به ترکی آذربایجانی تغییر کرد بر طبق دهها سند معتبر تاریخی ریشه ای کاملا پهلوی باستانی داشته است . زبان کردی هم که دیگر نیازی به اسناد ندارد و ریشه اش از زبان پهلوی و اوستایی ایران باستان می باشد . منطقه بسیار زیبا - دست نخورده - شگفت انگیز و رویایی هورامانات یا اورامانات که بر فراز تپه ای در جنوب کردستان قرار گرفته خود نشان از هویت ملی کهن آنجا دارد . مردمان اورامان کردستان به صورتی باورنکردنی هنوز پس از گذشت هزاران سال به زبان پهلوی سخن میگویند . برخی از آنان زرتشتی هستند . آتشکده ای نیز از دوره های کهن آنجا موجود می باشد . لباسهای اورامان کاملا سنتی و ارزشمند است. ریشه ساخت کفشهای اورامانی به حدی قدمت دار که امروزه هرکدام با قیمتهای بالا به عنوان صنایع دستی خرید و فروش می شود . شما نیز اگر تاکنون سفری به کردستان و دریاچه زیبایش و به خصوص اورامان نداشته اید زمان را از دست ندهید و برای دیدن هنر و فرهنگ ایرانی رهسپار کردستان شوید . حال سخن به درازا نمی بریم و گوشه ای مشخصات این سرزمین کهن را یادآور می شویم .

نقشه کردستان بزرگ ایران زمین پس از الحاق کردها - ارمنیها - گرجیها و آذریها به بدنه اصلی کشورشان ٫ ایران

نقشه تاریخی سرزمینهای ایرانی کردستان-کردستان عراق - کردستان ترکیه - کردستان سوریه - turkey kurdistan - iraq kurdistan - iran kurdistan .azerbaijan map - armenia map - georgia map -the great iran kurds map & flag

اشغال کردستان ایران توسط تورکهای عثمانیها

در قرن پانزدهم سرزمینهای ایران که کردستان در آن جای داشت پس از هزاران سال از متلاشی شد و امپراتوری عثمانی آن را کردستان نامید . در جنگ جهانی اول عثمانی ها کردستان ایران را بین عراق و ترکیه تقسیم کردند . سرزمین جزیره هم بین عراق و سوریه تقسیم شد . عده ای از کردها هم در قسمت قفقاز ساکن هستند . نام کردستان نخستین بار در قرن 12 میلادی در زمان فرمانروایی سلطان سنجر دیده شده است . کردستان از سال 612 قبل از میلاد تا قرن 15 پس از میلاد یعنی چیزی در حدود 2000 سال بخشی جدا نشدنی از ایران بود که متاسفانه با یورش سپاه عثمانی آنجا اشغال شد و از ایران جدا گشت . در کتاب کرد و کردستان ترجمه جواد هاتفی آمده است :

کردها از اصیل ترین نژاد ایرانی هستند که قرن ها از کرانه های بین النهرین و کشور عراق و ترکیه تا مرزهای شوروی بخشی از ایران بوده است . آنان در فلات ایران به کشاورزی و دامداری مشغولند و زبانشان بخشی از زبان ایرانیان باستانی است که هویت خود را پس از حمله سپاه اسلام حفظ نموده اند .

در دایره المعارف کلمبیا و ایکنیک دسک آمده است

کوردها بخشی از نژاد ایرانی هستند برخی چادر نشین هستند و برخی شهر نیشین . مردمی دلاور - جنگجو و قوی دارد

بازیل نیکیتین در کتاب تاریخچه کرد نوشته است

کردها بر خلاف اکثر ایلات و عشایر ایران سنی مذهب هستند و جماعت شافعی . برخی علی اللهی و برخی توتمیسم هستند . آنها یکی از مهم ترین و کهن ترین ایلات ایران می باشند . طوایف گوناگونی منجمله گورانی - کلهری - سنجابی - قبادی - زعفرانلو - شادلو و . . . دارند .

در کتاب ایرانشهر نوشته استاد شاپور راسخ و جمشید بهنام از انتشارات یونسکو آمده است

اگر کردان را از حیث نژادی نسبت به دیگر اقوام ایرانی مقایسه کنیم از لحاظ جسمانی و چهره ای و نیرومندی به ایرانیان باستان بسیار نزدیک هستند .

در دایره المعارفهای اینترنشنال و بسیاری دیگر جهان آمده است

کردهای نژاد کهن ایرانی هستند که امروزه در سرزمینهای بسیاری پراکنده هستند از جمله : خراسان - فارس - کردستان - کرمانشاه - لرستان - آذربایجان غربی - عراق - ترکیه - سوریه - ارمنستان

The great Kurdistan Iran - Kurdistan Nature طبیعت زیبای کردستان بزرگ ایران زمین

منابع طبیعی و سرمایه های کردستان

کردستان از دره ها و کوه های بلند و جلگه های حاصلخیز تشکیل شده است . کردستان کنونی ایران فقط بخش کوچکی از کردستان حقیقی ایران است . این سرزمین از از نظر منابع تا حدود زیادی غنی است . مهم ترین معادن آن معدن طلای کردستان است که دارای اهمیت خاصی در خاورمیانه است . شوربختانه 80% از حق استخراج طلای کردستان را کشور فخیمه انگلستان به تاراج می برد و تنها 20% آن را به کشور ایران می دهد . امیدواریم دولت کنونی و دولتهای بعدی به چنین خیانت بزرگی به ملت ایران و مردم نیک سرشت کردستان که حق بسیاری از سهم طلای کردستان دارند خاتمه دهند و معدن طلای کردستان نیز مانند صنعت نفت نیز ملی شود . این خواست تک تک ملت ایران است و حق طبیعی مردم کردستان ماست که از درآمد های طبیعی آنجا بهره مند شوند و درصد دیگر بین همگان تقسیم شود . معادن بزرگی دیگر همچون : مرمریت اوریه - مرمریت قلعه شیخان - مرمریت کاوشان - مرمریت صالح آباد - مرمرقصلان - معدن رالگاروارپیمان داشکن - سنگ میهم سفلی - سنگ آهک موسک مریوان - نمک آبی بیجار و دهها معدن دیگر در کردستان کنونی ایران وجود دارد . کردستان عراق که در اصل بخشی از کردستان آریایی ایران است نیز در شهرهای عین طلاح و بوتماه دارای غنی ترین چاههای نفتی جهان می باشد . متاسفانه دولت پیشین عراق در زمان صدام حسین گجستک بخش بسیار زیادی از نفت کردستان را استخراج می کردند و درصد بسیار کمی از آن را به خود کردها می دادند.صدام بر این باور بود که کردها ایرانی هستند و به همین جهت در سرکوب آنها از هیج تلاشی فروگذار نبود . حتی در بخشهای از کردستان عراق متهم به نسل کشی کوردهای آریایی است . پس از سقوط دولت ننگین صدام حسین آمریکایی ها و انگلستانی ها که پایه گذار دولت صدام بودند در چپاول هرچه بیشتر منابع نفتی کردستان کوشش کردند . در کردستان ترکیه نیز نفت و آهن و مس استخراج شده است ولی ارزش زیادی در سهم منابع خاورمیانه ندارد . دولت ترکیه هم درگیرهای بسیاری با کوردهای ایرانی داشته است . دولت غربی و بی هویت ترکیه که کعبه آرزوهایش این است که بخشی از اروپا شود به کردهای ایرانی که در کشورش زندگی میکنند حتی تا چند سال اخیر اجازه برپایی جشن ملی نوروز را نمی داد . سرزمینهای کردستان عراق از لحاظ کشت توتون بسیار قوی می باشد . در جلگه اربیل گندم بسیاری کاشته می شود . مردمان کورد چه زن و چه مردم از لحاظ کشاورزی نیرومند و قوی هستند . دریاچه وان در کردستان ترکیه دارای آثار باستانی ایران می باشد . کاخ خشایارشا در وان کردستان قرار گرفته است . 


افشاگرانداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/5-05:14 ب.ظ

استادان موسیقی : یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتیم!اکبر گلپایگانی،معینی کرمانشاهی،علی تجویدی،حبیب اله بدیعی،حسین قوامی،پرویز یاحقی،بیژن ترقی و مهندس همایون خرم..
 در این عکس چه میبینید ؟
 آن چه حس میکنید در این عکس را آیا مییابید این روز ها ؟
 چه بر سر قوم ما آمده ؟ آن چه میبینید را که دزدیده از ما ؟ انگشت اتهام را نشانه نروید ؛ سه انگشت خود مان را نشانه میرود .... چه میبینید ؟


هوشنگ ابتهاج - سیاوش کسرایی - نیما یوشیج - احمد شاملو
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/5-11:49 ق.ظ

دروغ عاشورایی!بی آبی ، وضعیت بیابانی و عطش حسین و یارانش:

همانطور که میدانید جنگی که در روز عاشورا رخ داده در نزدیکی رود فرات بوده. در هیچ کجای کره زمین نمی توانید سرزمینی در کنار یک رود را بیابید که صحرا و بیابان بی آب و علف باشد، مگر رودی که از میان کوهستان می گذرد. همه در درازای تحصیلمان خوانده ایم که در کنار رودخانه ها جلگه و زمین های حاصل خیز به وجود می آید. واقعیت این است که اطراف فرات را نیز مانند سایر رودخانه ها، جلگه ها و زمین های حاصل خیز تشکیل میدهد و کربلا نیز سرزمینی سرسبز است.

اگر به نقشه پوشش طبیعی عراق توجه کنید این موضوع كاملن مشخص است.

منطقه کربلا را بنگرید، اینجا همان صحرای جهنمی کربلا است؟

از آن گذشته در چنین مناطقی به دلیل نزدیکی به رودخانه بستر زیرین زمین را سفره های پهناور آبی تشکیل می دهد و دست رسی به آب آسان تر از آن چیزیست که به ذهن می رسید. تنها با کندن 4 یا 5 متر از زمین می توان به آب رسید. در منطقه اهواز یکی از مشکلات ساخت و ساز همین سفره های زیرزمینی است که کاملا زیر شهر با فرا گرفته اند. 72 نفر نتوانسته اند یک گودال 4 متری حفر کنند؟

از طرفی بر طبق گفتار شیعیان این رویداد در تابستان و هوای گرم و جهنمی رخ داده ولی با مراجعه به این سایت Calendar Converter و وارد کردن تاریخ 10 ام محرم سال 61 هجری قمری در قسمت Islamic Calendar در می یابید که عاشورا در روز چهارشنیه 21 مهر ماه بوده است.البته 21 مهر نیز هوای کربلا آنچنان خنک نیست ولی آن تابستان جهنمی هم که شیعیان میگویند نیست. اکنون می گویند شرایط آب و هوایی 1400 سال پیش با امروز فرق دارد. نخست اینکه در یک پریود 1400 ساله آن تغییر آب و هوایی که در ذهن مسلمانان است نمی تواند رخ دهد و دوم اینکه اگر هم تغییری باشد مطمئنا هوا خنک تر نشده بلکه دما بالاتر هم رفته است. یعنی 1400 سال پیش نسبت به امروز خنک تر بوده است.

نکته ی جالب دیگر اینكه؛

در داستان هایی که از واقعه ی عاشورا گفته شده اشاره ای به گرسنگی نگردیده ، یعنی کاروان حسین مشکل گرسنگی نداشته است. مسلما کاروان برای سیر کردن خود علف نمی خورده. پس این کاروان نیز مانند سایر کاروان ها حیوانات اهلی به همراه خود داشته که با مشکل گرسنگی مواجه نشود، مثلا گوسفند یا بز، برای رفع تشنگی نیز میتوانستند از شیر همین حیوانات اهلی استفاده کنند. در ضمن شتر نیز همراه آنها بوده ، عرب ها که به خوردن شیر شتر علاقه ی بسیار دارند ، میتوانستند از شیر شتر ها نیز استفاده کنند.

مطلب از :بهپارس اریا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/5-11:45 ق.ظ

بانوان قجری!

توصیف محمدعلی جمالزاده از زنان ایرانی دوران پیش از کشف حجاب :
یک چیز غریبی که در این مملکت است این است که گویا اصلا زن در آنجا وجود ندارد.
تو کوچه ها دخترهای کوچک چهار پنج ساله دیده می شود ولی زن هیچ در میان نیست. در این خصوص هر چه فکر می کنم عقلم به جایی نمی رسد من شنیده بودم که در دنیا «شهر زنان» وجود دارد که در آن هیچ مرد نیست ولی «شهر مردان» به عمر نشنیده بودم. در فرنگستان می گویند ایرانی ها هر کدام یک حرمخانه دارند که پر از زن است الحق که هموطنان من خیلی از دنیا بی خبر هستند! در ایرانی که اصلا زن پیدا نمی شود چطور هر نفرمی تواند یک خانه پر از زن داشته باشد؟ امان از جهل! ... یک روز از یکی از ایرانیانی که خیلی با من رفیق بود و دارای چندین اولاد بود پرسیدم پس زن تو کجاست فورا دیدم سرخ شد و چشم هایش دیوانه وار از حدقه بیرون آمد و حالش به کلی دیگرگون شد. فهمیدم خطای بزرگی کرده ام عذر خواستم و از آن روز به بعد فهمیدم که در این مملکت نه فقط زن وجود ندارد بلکه اسم زن را هم نمی توان بر زبان آورد.

چیز دیگری که در ایران خیلی غریب است این است که یک قسمت عمده مردم که تقریبا نصف اهل مملکت می شود خودشان را سر تا پا توی کیسه سیاهی می بندند و حتی برای نفس کشیدن هم روزنه ای نمی گذارند و همین طور در همان کیسه سیاه تو کوچه رفت و آمد می کنند. این اشخاص هیچ وقت نباید صدایشان را کسی بشنود و هیچ حق ندارند در قهوه خانه ای یا جایی داخل شوند. حمامشان هم حمام مخصوصی است و در مجلس های عمومی هم از قبیل روضه و عزا جای مخصوص دارند. این اشخاص تا وقتی تک تک هستند هیچ صدا و ندایی از آنها بلند نمی شود ولی همین که با هم جمع می شوند غلغله غریبی راه می افتد. به نظرم اینها هم یک جور کشیش ایرانی هستند مثل کشیش های غریب و عجیبی که در فرنگستان خودمان هم هست. اگر کشیش هم باشند مردم چندان احترامی به آنها نمی کنند و حتی اسم آنها را «ضعیفه» گذاشته اند که به معنی ناتوان و ناچیز است

( متن برگرفته از فیس بوک زری رمزی)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/5-11:40 ق.ظ

حافظ شیراز در زمان قاجار
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/5-11:11 ق.ظ

داستان پیرمرد زغال فروش
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/4-08:16 ب.ظ

کاش انسانها هم وجدان شیرها را داشتند!


شیری اهوی باردار را شکار می کند.وقتی متوجه میشود باردار هست سعی در نجاتش میدهد.موفق نمی شود.کنار از غصه سکته می کند!!!داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نویسنده :کافه نادری
تاریخ:1390/09/1-02:15 ق.ظ

شاملو در سوگ فروغ می سرایدبه جست و جوی تو
 بر درگاه ِ كوه میگریم
 در آستانه دریا و علف

 به جستجوی تو
 در معبر بادها می گریم
 در چار راه فصول
 در چار چوب شكسته پنجره ئی
 كه آسمان ابر آلوده را
 قابی كهنه می گیرد
 . . . . . . . . . . . .
 به انتظار تصویر تو
 این دفتر خالی
 تاچند
 تا چند
 ورق خواهد زد؟


 ***
 جریان باد را پذیرفتن
 و عشق را
 كه خواهر مرگ است

 و جاودانگی
 رازش را
 با تو درمیان نهاد

 پس به هیئت گنجی در آمدی
 بایسته وآزانگیز
 گنجی از آن دست
 كه تملك خاك را و دیاران را
 از این سان
 دلپذیر كرده است

 !
 ***
 نامت سپیده دمی است كه بر پیشانی آفتاب می گذرد
 - متبرك باد نام تو 

 و ما همچنان
 دوره می كنیم
 شب را و روز را
 هنوز را

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات